Witamy na stronie www.leopard-geckos.pl!

Żywienie

W naturalnym środowisku Gekon lamparci żywi się drobnymi zwierzętami - bezkręgowcami, takimi jak: świerszcze, karaczany, ćmy, oraz pajęczaki. W hodowli natomiast jaszczurka jest zdana tylko na Ciebie. Jej zdrowie, życie zdane jest na Twoją łaskę. Gekon powinien regularnie dostawać pożywienie. Więc jeżeli nie masz ochoty lub nie masz pewności co do tego czy zapewnisz gekonowi odpowiednie warunki, nie podejmuj się tego zadania. Życie w niewoli dla gekona powinno być właściwe, zbliżone do życia w środowisku naturalnym, a nie kilkuletnią męczarnią, głodówką, bólem. Karmienie jaszczurki jest rzeczą najbardziej pracochłonną, ale tez najprzyjemniejszą. Nie może Ci się to znudzić. Gekon to nie zabawka, tylko zwierzę, które całkowicie podlega Tobie.

Pokarm powinien być zróżnicowany. Najodpowiedniejszym pokarmem dla Gekonów lamparcich są świerszcze, larwy mączniaka, karaczany, szarańcza, muchy. Są to owady dostępne w sklepach zoologicznych. Larwy mączniaka nie należy podawać często, bo zawierają dużo tłuszczu i chityny. Bardzo dobrym pokarmem są świerszcze. Jednak najzdrowszym jedzeniem dla jaszczurki są owady z środowiska naturalnego np. koniki polne, chrabąszcze, ćmy, stonogi. Owady te żyją na wolności odżywiając się bardzo zróżnicowanym jedzeniem, więc zawierają najwięcej składników odżywczych. Ale pamiętaj, żeby nigdy nie podawać jaszczurce owadów z sadów, w których stosuje się pestycydy. Mogą one poważnie zaszkodzić zdrowiu gekona i nawet doprowadzić do jego śmierci.

Młode osobniki mają większy apetyt niż dorosłe. Dziennie potrafią zjeść nawet kilka świerszczy lub karaczanów. Należy pamiętać, aby młodym osobnikom nie dawać larw mączniaka, bo zawierają za dużo tłuszczu. Młodym pokarm posypujemy witaminami, np. Vibowitem Junior, Reptovit. Niektóre gekony grymaszą na takie jedzenie. Wystarczy poczekać aż zgłodnieją i zaczną jeść. Młode gekony lamparcie są narażone na krzywicę. Aby jej zapobiec musisz 2-3 razy w tygodniu podawać gekonowi wapno i naświetlać je lampką UV. W trakcie lata, wskazane jest wypuszczenie gekona na kilka chwil na słonce. Promienie słoneczne bardzo dobrze wpływają na zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną jaszczurki. Kilka chwil na nasłonecznionym balkonie z gekonem w ręku jest świetnym rozwiązaniem.

Z dorosłymi postępujemy podobnie. Pokarm posypujemy witaminami, dostarczamy gekonom wapno i naświetlamy je od czasu do czasu lampką UV przez kilkanaście minut. Dobrym pomysłem jest kupienie specjalnej karmy dla świerszczy, która zawiera niezbędne witaminy (jest proszek, który zapachem przypomina pokarm dla rybek) potrzebne jaszczurkom. Przyznam, że używam tej metody. Jest ona po prostu prostsza. Nie tracimy czasu na posypywaniu świerszcza witaminami. Po za tym mamy pewność, że witaminy cały czas będą "siedziały" w świerszczu od momentu wrzucenia go do terrarium. Posypany świerszcz, gdy nie zostanie prędko zjedzony, szybko otrzepuje się z takiego płaszcza witaminowego, przez co gekon nie otrzymuje odpowiedniej porcji witamin.<

Dojrzałym gekonom dajemy kilka owadów dziennie. Uważaj, żeby ich nie przekarmić, ale także żeby nie głodzić. Dobrze odżywiony gekon ma grubszy ogon. Oswojone jaszczurki zjadają pokarm z ręki. Czasem zdarza się, że gekon nie chce przyjmować pokarmu. Poznaje się to po tym, że w terrarium nie ubywa podawanych owadów oraz brak jest odchodów gekona. Czasem gekony same aplikują sobie kilkudniową głodówkę i jeżeli wcześniej były w dobrej kondycji, nie powinno im to zaszkodzić, a wręcz jest to niezbędne dla ich zdrowia. Jeżeli natomiast głodówka trwa więcej niż tydzień - staje się niepokojącym objawem. U gekonów świeżo wpuszczonych do nowego terrarium może to być następstwo stresu, który na ogół mija po kilku dniach, po zaaklimatyzowaniu się, i wtedy gekony znów zaczynają jeść. Okres ten nie powinien jednak trwać dłużej niż dwa tygodnie, gdyż inaczej mogą powstać w organizmie zwierzęcia nieodwracalne zmiany, zwłaszcza, gdy gekon był bardzo zabiedzony i w słabej kondycji. Jeżeli nie zacznie on samodzielnie polować i będzie chudł, można spróbować zacząć karmić go "na siłę". Wtedy najlepiej zgłoś się do weterynarza, bo możesz uszkodzić delikatną szczękę gekona.

Odchody gekonów powinny być zwięzłe i prawie bezzapachowe. Od czasu do czasu jaszczurka zrobi kupę trochę ciemniejszą, która będzie śmierdzieć. Jeżeli zdarzy się to raz, nie trzeba się przejmować. Jednak, gdy takie odchody będą się powtarzać, możliwe jest, że gekon się zatruł i procesy trawienne w organizmie zostały zachwiane. Wtedy zastosuj krótkotrwałą głodówkę. Nie dawaj gekonowi jedzenia przez ok. 6 dni. Jeśli odchody nadal będą nie takie, jakie powinny być, zgłoś się z gekonem do weterynarza.



W tym miejscu zamieszkujÄ… gekony lamparcie.
W tym miejscu zamieszkujÄ… gekony lamparcie.